طناب

طناب یکی از تجهیزاتی است که در انواع مختلفی تولید میشود و هر کدام از آنها نیز برای یک نوع فعالیت خاص مورد استفاده قرار میگیرد. در ادامه قصد داریم تا با انواع طناب و همچنین کاربرد آنها آشنا شویم.

طناب مهار یکی از انواع طناب است که از آن برای انجام فعالیت هایی همچون بر پا کردن چادر، حمل و نقل و همچنین جلوگیری از سقوط دکل مورد استفاده قرار میگیرد. از خصوصیات طناب مهار در تحمل فشار و وزن میباشد که میتواند وزنی در حدود ۵۸۰ کیلوگرم را تحمل کند. از مزیت و ویژگی های طناب مهار باید به وزن کم، تحمل فشار و وزن بالا، پوشش نرم و صاف، مقاوم در برابر سایش، مقاوم در برابر تغییرات دمایی،‌تنوع رنگ و روکش پلی استر اشاره نمود.

طناب کنفی نوع دیگری از طناب است که از الیاف گیاهی برای ساخت آن استفاده میشود و شکل ظاهری آن بصورت رشته هایی است که در هم پیچیده اند. تولید این نوع طناب در شرکت های ریسندگی انجام میشود. طناب کنفی مقاومت بسیار خوبی در برابر آب دارد و به همین دلیل از آن در کشتی رانی و قایق رانی ها استفاده زیادی میشود. از جمله موارد استفاده طناب کنفی میتوان به بافت برخی از انواع فرش،‌ حمل الوار و بالابرها اشاره نمود.

نوعی از طناب با نام طناب ارتفاع وجود دارد که از پوشش بسیار سخت و محکم تشکیل شده است و طول عمر آن نیز بسیار زیاد میباشد. همین طول عمر بالا باعث شده است تا از این نوع طناب برای قایقرانی، بستن تخته،‌گردش های علمی، حمل و نقل و ورزش هایی مانند کوهنوردی استفاده شود. این نوع طناب معمولا از دو حلقه بر روی دو سر خود برخوردار هستند که این حلقه ها کاربرد بسیار زیادی را دارند. به طور مثال در کوهنوردی این حلقه ها برای نگاه داشتن شخص در ارتفاع مورد استفاده قرار میگیرند.

طناب پلاستیکی از رشته های به هم پیچیده ای ساخته شده است که در ساخت آن از گیاهی شبیه به کاکتوس استفاده میشود. البته امروزه از مواد پلاستیکی بازیافتی نیز برای ساخت طناب پلاستیکی استفاده میشود. طناب پلاستیکی کاربرد های زیادی دارد که از جمله آن باید به بسته بندی وسایل مختلف و همچنین وسایل سفر اشاره نمود. البته ابن نوع طناب در برابر سایش آنچنان مقاوم نیست و آسیب پذیر میباشد.

نوعی طناب با مقاومت بالا نیز وجود دارد که به آن تسمه یدک کش میگویند و میتواند برای سفر و همچنین بکسل کردن خودرو وسیله بسیار مناسبی به حساب بیاید.

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر