چتایی

برای اینکه بام و برخی قسمت های داخلی ساختمان در برابر نفوذ آب عایق شوند از روش قیرگونی استفاده میشود. تجهیزات زیادی برای انجام قیرگونی مورد استفاده قرار میگیرد که یکی از آنها چتایی میباشد. چتایی یا همان گونی همواره در روند قیرگونی استفاده میشود. قیر بعد از آب شدن بر روی چتایی ریخته میشود. البته چتایی مصارف دیگری نیز از جمله تهیه گونی و همچنین بسته بندی نیز دارد. گونی های زیادی وجود دارند که برای ساخت آنها از چتایی استفاده میشود. فروش چتایی مانند سایر گونی ها بصورت متری انجام نمیشود بلکه آنرا بر حسب یارد به فروش میرسانند. برای اینکه با معیار اندازه گیری یارد بیشتر آشنا شویم باید بگوییم که هر یارد ۹۱.۵ سانتی متر است.

چتایی به صورت رولی تولید میشود و ابعاد به کار رفته در این رول ها نیز از لحاظ عرض یکی هستند. عرض چتایی هیچ تفاوتی نمیکند و به هر فروشنده ای که مراجعه کنید چتایی را با یک عرض مشخص ارائه میدهند. تنها طول در فروش چتایی مد نظر قرار میگیرد. هر یارد چتایی را که نیاز داشته باشید میتوانید از فروشنده تهیه نمایید.

چتایی انواع مختلفی دارد که در ادامه با آنها اشنا خواهیم شد:

چتایی درجه یک: نوعی چتایی وجود دارد که مصرف صنعتی دارد و برای کارخانه های نیشکر مورد استفاده قرار میگیرد. این نوع چتایی سوراخ های ریزی داردو به دو نوع مختلف تقسیم میشود. نوع مرغوب و سنگین آن بصورت ۱۱*۴۵ میباشد و عرض آن نیز ۱۵/۱ است. نوع کم تراکم وسبک آن نیز بصورت ۱۰*۴۰میباشد و عرض ۱ متری دارد.

چتایی درجه دو: این نوع چتایی در قیرگونی ها مورد استفاده قرار میگیرد و به نوع ۹*۴۵ معروف است. این نوع چتایی برای قیرگونی پروژه های خوب مورد استفاده قرار میگیرد.

چتایی درجه سه: از این نوع چتایی در ساخت گونی و بسته بندی و همچنین قیرگونی مورد استفاده قرار میگیرد. مصرف این چتایی نسبت به سایر چتایی ها بالاتر است. افرادی که در شغل قیرگونی فعالیت میکنند بیشتر از این نوع چتای استفاده میکنند.

نکته ای در مورد چتایی باید گوشزد کنیم که برای خرید چتایی بسیار مهم است. هر چه چتایی سوراخ های ریز تر و متراکم تری داشته باشد مرغوب تر است.

ارسال نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :
10 / 10
از 1 کاربر